Roma női önéletírások és Mária imádat textileken: Romani Design

Main Article Content

Egri Petra

Absztrakt

A divat sajátos episztemológiai pozíciót kidolgozó kulturális diszkurzus. Az öltözködést, mint egy funkcionális (nem jelentés-teremtő) emberi működést (a csupasz emberi test külső behatásoktól való védelmét) a divat sajátos jelentésekkel, formákkal, üzenetekkel telített, aktivitássá változtatja. Ebben a megformálódásban, diszkurzívvá emelésben meghatározó szerepet kaptak a divatmárkák, amelyek identitásformáló erővel is bírnak. A Romani Design a világ első roma divatháza, amelyet 2010-ben alapított egy roma testvérpár. A divatszakmában és a közösségművelő (Berhida projekt) tevékenységükben is több mint egy évtizede egy olyan koherensen roma képzetrendszert működtetnek, amely egyszerre tört be a high fashion magyarországi világába és egyben megszólította a roma származású magyarországi közösséget is. Formált egy sajátos, és közel sem mindenki által elfogadott kulturális identitást. A Romani Design tervezői a hagyományos utalásokat kortárs dizájnba építik be, hogy emeljék a romák társadalmi presztízsét, és a divaton keresztül betekintést nyújtsanak a roma kultúrába. A 2021-es ready-to-wear kollekciójukban a ruhákon és kiegészítőkön Szűz Mária képeinek, szakrális tárgyaknak és saját családi fotóknak a montázsa jelenik meg. Megalkották saját ’Romani Madonnájukat’, amely számukra a roma nőt a legmagasabb pozícióban, a szentek közé emelve ábrázolja. A Szűz Mária arca helyére édesanyjuk vagy saját fényképüket helyezik el, ezzel is hirdetve a női emancipációt. Tanulmányomban azt vizsgálom, hogyan épül be a roma identitás és önéletrajz a modern divattervezésbe.

Article Details

Hogyan kell idézni
Egri, Petra. 2025. „Roma női önéletírások és Mária imádat Textileken: Romani Design”. Társadalmi Nemek Tudománya Interdiszciplináris eFolyóirat 15 (1-2):129-48. https://doi.org/10.14232/tntef.2025.1-2.129-148.
Rovat
Tanulmányok
Információk a szerzőről

Egri Petra, Pécsi Tudományegyetem

Egri Petra tanszékvezető adjunktus a Pécsi Tudományegyetem Alkalmazott Művészetek Tanszékén, illetve a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének tudományos munkatársa. 2023-ban szerzett doktori fokozatot a PTE Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolájában summa cum laude minősítéssel. Kutatási területei a performanszművészet, a divatelmélet és a dekonstrukció.  Publikációi magyar, angol és orosz nyelveken jelentek meg. Egy színháztudományi kötet társszerkesztője a Kronosz Kiadónál, illetve az Eötvös Collegiumnál. 2021 nyarán ösztöndíjas volt Robert Wilson archívumában (USA, New York). 2023-ban jelent meg a radikális divatperformanszokról szóló önálló könyve Divatelmélet, teatralitás, dekonstrukció: kortárs divatperformanszokcímmel a Szépirodalmi Figyelő Alapítvány gondozásában, amely elnyerte az Év Könyve díjat. 2024-ben angol nyelvű  könyvfejezete jelent meg a Bloomsbury Digital Fashion című kiadványában.