Visszatekintés: Feminista irodalmi perspektívák egykor – és most?

Main Article Content

Horváth Györgyi

Absztrakt

A tanulmány a szerző 2023-as Kaffka Margit-díjának átvétele alkalmából írott visszatekintés a feminista irodalomtudomány 2014-et megelőző hazai helyzetére, valamint ezen helyzet összevetése a jelenlegivel. Azt vizsgálja mi változott a 20-21. század fordulóján a magyar irodalmi szövegekkel való foglalkozás meghatározó módjaiban, illetve a kortárs magyar irodalmi közegben a feminista projektekhez és perspektívákhoz való viszonyulásban a kilencvenes évek óta, azon belül is elsősorban azon a területen, amelyet a legutóbbi időkig az ún. antipolitikai diszkurzus dominált. A 2014-et megelőző és a jelenlegi állapotok különbségeit három szempont szerint vizsgálja. (1) Az ún. antipolitikai diszkurzus meghatározó szerepe a magyar irodalomtudományban; ezen diszkurzus előfeltevéseinek szerepe, a feminista szakmai megszólalásokban. (2) A két korszakban rendelkezésre álló közéleti feminizmus-konstrukciók különbsége, és azok funkciója a korabeli irodalomértelmezői munkákban. (3) A feminista és női szerzőknek a fontos irodalmi és irodalomtudományos fórumokra való bejutásának lehetősége a korábbi ún. „folyóirat-alapú” magyar irodalmi kultúrában, illetve a jelent meghatározó, ún. online figyelemgazdaságban.

Article Details

Hogyan kell idézni
Horváth, Györgyi. 2024. „Visszatekintés: Feminista Irodalmi perspektívák Egykor – és Most?”. Társadalmi Nemek Tudománya Interdiszciplináris eFolyóirat 14 (2):1-18. https://doi.org/10.14232/tntef.2024.2.1-18.
Folyóirat szám
Rovat
Tanulmányok
Információk a szerzőről

Horváth Györgyi, New Europe College (Bukarest)

Horváth Györgyi 2014-ig irodalom-, 2014 óta média- és genderkutató. Doktori fokozatát médiatudományból a London School of Economics and Political Science-en, irodalomtudományból pedig a Pécsi Tudományegyetemen szerezte. Ugyanitt habilitált. Tanított az ELTE-n, a Pécsi Tudományegyetemen, a Balassi Intézetben és az észtországi Tallinni Egyetemen. Öt könyve jelent meg, két társszerkesztett irodalmi antológia és három egyszerzős szakkönyv (monográfia, illetve tanulmánykötet), utóbbiak a 20-21. századi magyar irodalom, illetve az összehasonlító kultúratudomány, az irodalomtörténetírás-elmélet és az irodalomelmélet témáiban. Utazó elméletek (Budapest: Balassi, 2014) című kötete 2015-ben elnyerte az MTA Erdődy Edit-díját. Ő maga 2023-ban Kaffka Margit-díjas lett. Jelenleg médiaelmélettel, a közösségi média diszkurzusaival és online társadalmi mozgalmakkal foglalkozik. A bukaresti New Europe College kutatói ösztöndíjasa. E-mail: yossarianinpianosa@gmail.com