Hálózatfejlesztés: Kádár Karr Erzsébet Gyönyörű ősz című önéletrajzi regényének kiadástörténetei és nőtörténeti összefüggései

Main Article Content

Kerekes Amália
Földes Györgyi

Absztrakt

A Galilei Körhöz és a Kassák-féle avantgárdhoz közelálló Kádár Karr Erzsébet Alles ist umgekehrt (Minden fordítva van) című regényének kézirata, amely az első világháborús Budapest ifjúsági szerveződéseit mutatja be, 1938-ban Párizsban elnyerte az emigrációban alkotó fiatal szerzők számára kiírt Heine-díjat. A németül eddig még nem, magyarul is először csak 1958-ban Gyönyörű ősz címmel megjelent regény Kádár Karr Erzsébet lírájának újrafölfedezése dacára egyelőre nem részesült figyelemben. A tanulmány a részleges sikerek és kudarcok lehetséges okait vázolva egyfelől arra keres választ, milyen szerepet játszottak a regény recepciótörténetében a nőtörténethez kapcsolódó szempontok. Az önéletrajzi regény értelmezése során azt vizsgáljuk, mennyiben gondolható újra a magyar nyelvű kézirat története kapcsán a lektorok által élesen kritizált, mert hiányzónak vélt jellemfejlődés az önéletírás, a női Bildungsroman és az autoszociobiográfia működési logikájának újszerű megközelítései felől.

Article Details

Hogyan kell idézni
Kerekes, Amália, és Györgyi Földes. 2025. „Hálózatfejlesztés: Kádár Karr Erzsébet Gyönyörű ősz című önéletrajzi regényének kiadástörténetei és nőtörténeti összefüggései”. Társadalmi Nemek Tudománya Interdiszciplináris eFolyóirat 15 (1-2):24-39. https://doi.org/10.14232/tntef.2025.1-2.24-39.
Rovat
Tanulmányok
Szerző életrajzok

Kerekes Amália, ELTE BTK Germanisztikai Intézet

Kerekes Amália az ELTE BTK Germanisztikai Intézetének docense. Kutatási témája a két világháború közötti migráció, valamint a második világháború német-magyar kulturális kapcsolatok története. E-mail: kerekes.amalia@btk.elte.hu

Földes Györgyi, HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézet

Földes Györgyi (1970) irodalomtörténész, kritikus, a HUN-REN (augusztustól: ELTE) Irodalomtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, 2016-tól a Helikon Irodalom- és Kultúratudományi Szemle főszerkesztője. 2002-ben szerezte doktori fokozatát az ELTÉ-n. 2000 és 2004 között tanársegéd, majd adjunktus volt az egri Eszterházy Károly Főiskola francia tanszékén. Tanított óraadó tanárként a veszprémi Pannon Egyetem Magyar Irodalomtudományi Tanszékén. Munkahelye 2005-től az MTA (jelenleg: ELTE) BTK Irodalomtudományi Intézetének Modern Magyar Irodalmi Osztálya, jelenleg tudományos főmunkatárs. Kutatási területei: magyar avantgárd; irodalomelmélet, gender studies, testreprezentációk, e témákban öt könyv szerzője.